Lněné semínko pomáhá

O lnu je známo především to, že je to rostlina, která se používá ke tkaní a ošacení člověka. Jenomže to zdaleka není všechno. Lněné semínko jako takové je doslova zdravá bomba pro náš organismus. Jeho tvar připomíná vejce, mimoto je ploše smáčklé, žlutavé až hnědošedé a ještě také lesklé. Říká se, je když budete užívat lněný olej připravený ze lněného semínka, tak je stoprocentní jistota, že se vám sníží cholesterol, to hlavně proto, že obsahuje lignany a fytoestrogeny, které napomáhají i menopauze. Lněné semínko obsahuje také neméně důležitou vlákninu. Lněný olej je srovnatelný s takovými látkami, které zajistí tzv. bezporuchovost metabolismu v těle.
Lněné semínko je bez vůně, při žvýkání slizovatí a chutná po oleji. Mezi účinné látky patří už zmíněné slizy, vysýchavý olej a bílkoviny. V léčitelství se používá hlavně jako projímadlo, či jako součást či příměs do změkčovacích a protizánětlivých bylinných směsí k zevnímu použití. Je doporučováno hlavně při zánětech močových cest a střev. Pomáhá taktéž, když máte zahleněné cesty dýchací. Semena, která se dají rozemlet, můžete použít do obkladu a dávat na zanícené rány. Lněné semínko pomáhá i při látkové výměně a navíc působí na růst a lesk vlasů, což ocení především ženská populace. Lněný olej připravený ze lněného semínka se často přidává do směsí pro psy a kočky, právě aby měli lesklou a hebkou srst.

Jestliže chcete konzumovat už semínko a ne čekat, až se z toho vylisuje olej, tak to samozřejmě jde, ale lněné semínko musíte dobře rozkousat, případně ho rozdrtit, protože celé zrno projde zažíváním bez toho, aby se porušilo. Celé můžete skladovat dlouho, rozdrcené rychle žlukne. Navíc můžete lněný olej přidávat do různých pokrmů.