Lněný olej - konkrétní použití - část druhá

V nedávném článku jsme hovořili o použití lněných olejů, ale určitě jsme neřekli všechno. Například se dá používat i na podlahové krytiny, čili na lino, konkrétně linoleum. Lino měli kdysi téměř všichni, než ho nahradili krytiny z PVC, ale dnes je ještě pořád mnoho lidí, kteří na něj nedají dopustit a právě proto se používá i zde lněný olej. Konkrétně se s ním spojuje dřevěný prach, korkové částice a jiné materiály při samotné výrobě lina. To máme podlahy, ale lněný olej se používá i v tzv. lidském prostředí, neboli v těle, což znamená jako potravinový doplněk a nyní si to trochu popíšeme.
Zde potřebujeme lněná semena, ze kterých se lisuje olej, potřebný pro potravinové doplňky. Olej se lisuje za studena, bez použití rozpouštědla a prodává se jako jedlý olej. Čerstvý, nezpracovaný a chlazený lněný olej, získal využití právě jako potravinový doplněk. Obsahuje opravdu veliké množství omega-3 mastných kyselin a také kyselinu a-linolenovou. Díky tomu je velmi zdravý a cenění, protože působí jako prevence například zánětů, srdečních chorob, ale také pro správný vývoj dětí. Běžná konzumace potravinových doplňků ovšem nijak nepomáhá předcházet civilizačním chorobám, to zjistili vědci v jedné ze svých studií. Kromě klasických známých kyselin zmíněných v minulých článcích, obsahuje ještě navíc kyselinu arašídovou.

Ještě tu máme tzv. lněnou fermež. Fermež je sama o sobě používána jako barva, ale zde je spojen lněný olej s tepelnou úpravou a používá se jako pojivo v barvách nebo pro už zmíněnou povrchovou úpravu dřeva. Dnes je tradiční způsob napouštění bez rozpouštědel, kdy se lněný olej zahřívá ve vodní lázni a nanáší se horký, dokud dřevo tzv. pije. Na závěr musíme zmínit, aby lidé nikdy nedávali jakýkoliv hadr do lněného oleje, protože je tu vysoké riziko požáru, takřka stoprocentní.