Lněný olej jako domácí lékař

Lněný olej pochází z lněného semínka. To zase pochází z rostliny s názvem len setý. Len setý je zhruba metr a půl vysoká rostlina, která má bledě modré květy. Lněné semínko, ze kterého se připravuje léčivý lněný olej, se pěstuje už více než sedm tisíc let. V Egyptě používali stonek na výrobu plátna. Známý lékař Hippokrates, který v podstatě dal základy léčení, toto semínko předepisoval při problémech se zažívacích ústrojím. Co je zajímavé, tak že u nás se přidává lněné semínko do pečiva. Lněné semínko, respektive lněný olej pomáhá při mnoha zdravotních problémech. Už jsme zmínili ty střevní a nyní si řekneme i další.
Jestliže byste chtěli vyzkoušet účinky tohoto blahodárného oleje, zkuste si připravit odvar. Stačí pět minut povařit jednu lžíci semene na půl litru vody. Necedí se to, čili přímo můžete pít i se semínky. Také tu máme nálev, ten léčí třeba hemeroidy, žaludeční vředy či klidně i jenom žaludeční bolesti, které má čas od času každý. Doporučuje se užívat ho i v těhotenství, hlavně tři týdny před porodem, každý den. Říká se totiž, že když bude nastávající maminka pít odvar či přímo lněný olej před porodem, tak ten bude o dost snadnější. Pokud trpíte se záněty horních cest dýchacích, tak zkuste odvar osladit medem a přidat k tomu ještě odvar z lišejníku.

Lněné semínko se používá i do obkladů, při zánětech, otocích, křečích a tak dále. Pomletá lněná semena smícháte s horkou vodou, nanesete na kousek látky a přikládáte tam, kde vás to bolí. Používá se tento obklad i u zbytnění prostaty nebo při pásovém oparu.