Lněný olej - len setý

Olejů je mnoho od těch, které se používají v kuchyni přes kosmetiku až po léčivé přípravky. Jedním z těch, které léčí a pomáhají je i lněný olej. Jestli jste o něm ještě neslyšeli, tak tady máme několik informací. Jedná se v podstatě o olej, který je žlutý, ale čirý. Už podle názvu je jasné, že se získává z rostliny, jejíž jméno je len setý. Konkrétně ho získává ze semen, a to sušených a zralých. Abychom ho měli k použití, tak ho lisujeme za studena nebo případně s následnou extrakcí rozpouštědla. Jestliže tedy potřebujeme k jeho výrobě jako základ rostlinu lnu setého, tak je dobré si o něm něco říct.
Jedná se v podstatě o jednoletou bylinu, která je pěstována především pro svoje vlákno, protože jak známo, z toho se dělá šatstvo. To známe už z pohádek, kde si pěstovali len a z něj potom tkali oblečení. Len setý je známý už od starověkého Egypta. Tam se pěstoval ve velkém. Jeho výška je více než metr a má světle modré květy. Je zajímavé, že odpad ze lnu se používá mimo jiné k výrobě celulózy, která je zase potřebná k výrobě papíru. V tomhle případě se tomuto odpadu říká koudel. Len má řekněme čtyři druhy – jarní, přadný, olejní a olejnopřadný.

Když už se řeklo, že se z něho vyrábí lněný olej, tak je jasné, že má léčivé účinky. Konkrétně semena lnu se používají například při zácpě, problémech se střevy, u vředů, ale také při spáleninách či v homeopatii. Tady se připravují esence a tinktury, které jsou velmi léčivé.