Lněný olej - konkrétní použití

Minule jsme mluvili sice o použití lněného oleje, ale nebyly jsme konkrétní, pouze jsme to zevšeobecněli. Nyní si řekneme, kde všude se může lněný olej používat. Jako pojivo v nátěrových hmotách je velmi hojně využívaný. Jde v podstatě o hlavní přísadu v olejových barvách. Můžeme ho použít i jako přísadu, která barvu udělá tekutější, průhlednější a lesklejší. Na trhu je dostupný v několika variantách pro toto využití – lisovaný za studena, alkalický rafinovaný, bělený nebo zahuštěný na slunci, případně polymerizovaný. Hojným způsobem je používaný i v tmelech. Například tzv. sklenářský tmel se vyrábí ze lněného oleje a křídového prášku, přičemž už podle názvu je jasné, že se používá na okna, konkrétně na jejich zasklívání. Tvrdne několik týdnů.
Lněný olej se může také používat při povrchové úpravě dřeva. Nepokrývá povrch dřeva jako známé laky, tím pádem se však vsákne do všech pórů a dřevo zanechá jasné, ale ne lesklé, přičemž zanechá texturu dřeva. Když dřevo ošetříme lněným olejem, tak máme jistotu, že delší dobu vydrží a je také odolné, mimo jiné i proti poškrábání. To je u tvrdého dřeva, u měkkého musíte provádět aplikaci lněným olejem víckrát. Pozor na zahradní nábytek, protože pokud použijete lněný olej, tak ho může napadnout nějaká houba.

Takové dřevo může časem i tmavnout, případně zežloutnout. V tomto případě je opatrnost na místě. Když mluvíme o povrchové úpravě dřeva, nesmíme zapomenout na pažby zbraní, protože marná sláva, je to také dřevo. Ovšem než budeme mít jemný povrch, tak to bude chtít trpělivost. Dále tu máme vrbové dřevo. U nás se to sice moc nepoužívá, protože vrbové dřevo je vhodné k výrobě kriketových pálek, což je tady docela exotika. To v Anglii by to využili beze zbytku. Lněný olej se používá dále i na kulečníková tága či veškeré dřevěné hudební nástroje. A pozor, i sportovci ho využívají, například na surfová prkna.